Elektroşok cihazı yasal mı?


Elektro şok cihazı kullananlar

Elektro şok cihazı kullananlar

 

Elektroşok tabancaları saldırganda mühim bir hasar bırakmıyor ama caydırma etkisi gayet güçlü. Elektroşok tabancalar 12 v elektirik ile çalışır ve kesintiniz olarak 4 dakika elektroşok verebilir.Bir elektroşok tabancası ile vucuda 50 bin ile 200.000 bin v elektirik verilmekte lakin bu akım ölüme sebep olmamaktadır. Temel parçaları şarj ayakları , piller bir kondanstor, bir trafo iç kısımdaki elektrotlar ve boşaltıcı elektrotlar.  Gerçektende dahice bir tasarım ve son derece etkili bir cihaz.  

----------------------------------------------------------------

Elektroşok tabancası ilk kez bir  Türkte denendi! 

Berlinde eşinin kendisini terk etmesinden sonra oturduğu apartmanın beşinci katından atlayıp intihar etmeye kalkışan Türk, Alman polisinin ilk kez kullandığı "Taser" isimli elektroşok tabancasıyla etkisiz bir hale getirildi.Taserin ülkede ilk defa denendiği Türkün Durmuş K. adlı işsiz bir Türk vatandaşı bulunduğu ortaya çıktı.İntihar etmeye kalktı Komşuların haberdar etmesi üzerine önceki gün olay yerine gelen polis, ilk kez Taser adı verilen elektroşok silahıyla Durmuş K.yı etkisiz bir duruma getirmiştir ve böylece hayatını kurtardı.Almanyada ilk kez polisin bir müdahalesi esnasında kullanılan ve kalıcı etkisi olmayan silah, tetiğe basıldığında ucundan çıkan ve ince tellere bağlı olan 2 küçük okla elektrik vererek saldırganları kısa bir süre felce uğratıyor.Bild gazetesi, 37 yaşındaki Durmuş K.nın, eşinin, 14 yıllık evlilikten sonra kendisini terk tmesi üzerine, oturduğu evin 5inci katına çıkıp intihar etmeye çalıştığını yazdı. Durmuş K. ise, "Eşimin geri gelmesini istedim. Bana güldü. Bu nedenle ölmek istedim" dedi.

----------------------------------------------------------------

Elektroşok cihazı tasarladı 

ELEKTROSOK CIHAZI TASARLADI AKSARAY'DA BILGISAYAR TEKNOLOJILERI BOLUMU OGRENCISI METIN BORAN, KIZ ARKADASININ KAPKACA MARUZ KALMASINDAN ETKILENEREK, "KAPKACSAVAR" ADINI VERDIGI 10 BIN VOLT GERILIM UYGULAYABILEN, MADENI PARA BUYUKLUGUNDE ELEKTROSOK CIHAZI GELISTIRDI. Aksaray'da Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencisi Metin Boran, kız arkadaşının kapkaça maruz kalmasından etkilenerek, "kapkaçsavar" adını verdiği 10 bin volt gerilim uygulayabilen, madeni para büyüklüğünde elektroşok cihazı geliştirdi AKSARAY - Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencisi Metin Boran, kız arkadaşının kaçkaça maruz kalmasından etkilenerek "kapkaçsavar" isminde 10 bin volt gerilim uygulayabilen elektroşok cihazı yaptı. Metin Boran (28), iki kaç ay önce bir kişinin, kız arkadaşının çantasını çalmasına tanıklık etti.Bu durumdan etkilenen Boran, kapkaçla mücadele bitirecek bir cihaz geliştirmek için kolları sıvadı.Amerika'da polisler tarafından uygulanan Elektronik tabancalardan esinlenerek, 10 bin volt uygulayabilen "kapkaçsavar" ismini verdiği madeni para büyüklüğünde bir elektroşok cihaz geliştirdi. Boran, bilekliğe takılan cihazın günlük hayatta kullanılmasıyla kapkaç olaylarının azalacağını öngörüyor. Metin Boran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kız arkadaşının yolda yürüdüğü sırada kapkaça maruz kalmasına tanıklık ettiğini söyledi. Bu durumdan hayli olumsuz etkilendiğini ifade eden Boran, "Arkadaşımın bir aylık bursu gitti, cep Telefonu kayboldu. Mağdur olduk.Bu olumsuz durumun ardından, 'bir proje geliştirelim' dedik. "Kapkaççılığı nasıl önleriz?. Kapkaççılığın önüne geçen bir proje geliştirelim' dedik.Yaptığım çalışmalar neticesinde kapkaççılığı önlemek için "kapkaçsavar" isminde bir cihaz geliştirdim" dedi. Boran, geliştirilen cihazın 10 bin voltluk bir gerilim uyguladığını belirterek, şunları anlattı:"Amerikan polislerinin elektronik tabancalarından esinlenerek bu cihazı yaptım. Bunu 'günlük hayatta nasıl kullanabiliriz?' diye düşündük. Daha sonra cihazı bir bilekliğe taktık.Bilekliğin üzerinde 10 bin volt gerilim veren bir mekanizmamız var. Küçük bir pille çalışıyor. Cihazın bir düğmesi var.Kapkaç olayı meydana geldiğinde, bu düğme ile kapkaççıya 10 bin volt gerilim veriyoruz. Kapkaççı şoka giriyor.Cihaz, kapkaççıya fiziksel bir zarar vermiyor. Sadece engellemeye yönelik bir cihaz. Bu şekilde kapkaçı önlemiş oluyoruz."Cihazın 100 liralık bir maliyetle geliştirdiğini belirten Boran, cihazın farklı modellerinin yapılmasıyla maliyetinin en fazla 150-200 lira olacağını aktardı.Kapkaç olaylarında kadınların daha çok biber Gazı kullanıldığını ifade eden Boran, "Kapkaççılar, biber gazına çözüm buluyor.Biber gazı kullanıncaya kadar kapkaçı kaçıyor.Bayanlar, biber gazını ceplerinde değil çantalarında taşıyorlar.Kapkaççılar da direkt çantaları çalıyor. Geliştirdiğimiz cihazla kapkaçı engellemeyi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. (A.A)

 ---------------------------------------------------------------- 

Katlanabilir 'demir cop' çağı başladı 

Emniyet, AB ülkelerinde de kullanılan demir coplardan 5 bin tane satın alarak teşkilata dağıttı. Katlanabilir ve ses çıkaran coplar asayiş olaylarında kullanılacak Emniyet Genel Müdürlüğü, (EGM), kamuoyunda çok tartışılan, "demir cop" kullanıma geçti.

Bu kapsamda daha önce de air taser olarak adlandırılan elektro şok cihazları üzerinde araştırmalar yapan EGM, söz konusu eletro şok cihazına yönelik gerek kamuoyu, gerekse tıp dünyasından gelen tepkiler nedeniyle öncelikle "demir cop" uygulamasına geçti. EGM'ye bağlı Asayiş Dairesi'nce yapılan araştırmalarında teleskopik cop olarak tanımlanan demir copların bazı AB ülkelerinde kullanıldığının anlaşılması üzerine 5 bin tane satın alındı. Katlanabilir özelliği bulunan demir copların açıldığında çıkardığı sesle caydırıcılık da sağlayacağı belirtildi. 61 kente verildiDemir coplar, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana başta olmak üzere 61 kentteki polis birimlerine gönderildi. Demir copların kullanımı çerçevesinde dağıtımı yapılan kentlerdeki polislerin, "temel cop kullanımı", "insan hakları" ve "öfke kontrolü" konusunda eğitimden geçirileceği belirtildi. Ancak demir copların kullanma sertifikası olan polislere dağıtılacağı kaydedildi. Demir copların, polislere gerekli eğitim verilmeden satın alınması dikkati çekti. Demir copların sadece asayiş olaylarında polise direnenlere karşı kullanılacağı ve toplumsal olaylarda göstericilere karşı kullanılmayacağı belirtildi. 'Başına vurmayın' talimatı Bu arada, EGM'ce yeni copların kullanımıyla ilgili özel bir genelge, il emniyet müdürlüklerine gönderildi. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar'ın imzasıyla emniyet müdürlüklerine gönderilen genelgede, demir copların saldırganın başına, yaşamsal organlarına ve eklem yerlerine vurulmaması önerildi. Copun kullanımı sırasında saldırganın yalnızca kol ve bacaklarının "kas gruplarına", direnci kırmaya yetecek ölçüde müdahale edilmesi istendi. Genelgede, demir copların sadece eğitim alan, sertifikalı personelce eğitimlerde gösterilen şekilde kullanılabileceği belirtildi. Elektro şok cihazı tartışma yaratmıştı

EGM, bir süre öce air taser adı verilen elektro şok cihazı almak için harekete geçmişti.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar'ın talimatı sonrasında yapılan araştırmalarda, satın alınması istenilen elektro şok cihazlarının 6 amper gücü nedeniyle sağlık açısından sakıncalı olduğu anlaşılmıştı. Bu çerçevede, 2,5 amperlik elektro şok cihazı alınmasının daha uygun olacağı değerlendirmesi sonrasında EGM, 6 amperlik cihazın insan sağlığına yapacağı etki konusunda tıbbi görüş istemişti. Bunun üzerine söz konusu cihazın sakıncalı olduğunu belirten görüş verilmişti. Kılıçlar'ın, 2012'de verdiği talimat sonrasında yine EGM'ce, "zırh delici mermi" olarak bilinen, "hollow point"lerden alınmasına çalışılmış ancak kamuoyunun tepkisi sonrasında vazgeçilmişti.